Az applikáció abban az esetben is hasznos lehet, ha a szituáció másik oldalán állnánk, hisz az atrocitást látva is kérhető támogatás a HelpApp segítségével. Az alapvető funkciók mellett (segélyhívó, pánikgomb, helyzetjelzés) a rendszerrel a gyerekek megtanulhatják az agresszív szituációk felismerésén túl azok pozitív megoldási módjait, a konfliktuskerülés, avagy rendezés helyes metódusait.
Az UNICEF Magyarország célja a digitális világban felnövekvő generáció megszólítása és védelme egy olyan eszközzel, amit természetességgel tudnak kezelni, használni akkor is, amikor igazán szükségük van rá.
“Az erőszak és bántalmazás mentes gyermekkor megteremtése mindannyiunk közös ügye!” – mondta Balázs A. Dávid, az Applion Üzletfejlesztésért felelős vezetője. “Ritkán adatik olyan lehetőség, hogy egy olyan nemes célért küzdő együttműködésben vehessünk részt, ami ezúttal nem csak a szaktudásunkat kívánta meg a fejlesztés alkalmával, hanem olyan morális kérdéseket indított el bennünk, amivel nem találkozhatunk a mindennapokban a munkánk során. Csak remélni merem, hogy a szervezet ilyetén támogatásán túl olyasmihez járulhattunk hozzá, amivel visszaszorítható, avagy megelőzhető az abúzus minden formája.”
Az alkalmazás az alábbi linkeken keresztül letölthető Android és iOS eszközökre egyaránt:
Unicef HelpApp Google Play Áruház
Unicef HelpApp Apple Store
Külön öröm számunkra, hogy a gyermekek világnapja alkalmából ezen a napon kerülhetett napvilágra az applikáció, így közösségi platformunkon profilképünkkel is hozzá szeretnénk járulni az @unicefhungary gyermekbántalmazás elleni kampányához, amivel kékbe borítja a világot.
képforrás: unicef.org